Seitlich streichen für weitere Aufgabenfelder <>

Supervisory Board

Dr. Joachim Senn

Chairman of the Supervisory Board

Publisher

Member since 5 Dezember 1990

Chairman since  9 Dezember 1996

Paul Locherer

Vice Chairman of the Supervisory Board 

Former Mayor of Amtzell

Member of the State Parliament 2006-2016 and Honour Award  holder The Stiftung Liebenau  

Member since 20 Juli 2012

Franz Bernhard Bühler

Director of The Sparkasse Bodensee

Member since 28 Juni 1996

Tanja Gönner

Spokeswoman of the Board for the Association for International cooperation (GIZ)

Member since 20 Juli 2012

Auxiliary Bishop Matthäus Karrer

Diocese Rottenburg-Stuttgart

Member since 11 Dezember 2009

Dr. Gabriele Nußbaumer

Vice president of the Vorarlberger State Parlament for 10 years up to 2018

Member since 20 März 2015

Sr. Birgit Reutemann

Headmistress St. Gertrudis Girl Gymnasium and Secondary school in Ellwangen, Convent Sießen

Member since 20 März 1998

Dean Sigmund Schänzle

Catholic Parish St. Georg, Ochsenhausen

Member since 11 Dezember 2009

Dean Ekkehard Schmid

Office of the Dean Allgäu-Oberschwaben

Member since 11 Dezember 2009

Dr. Franz Steinle

President of the Oberlandesgericht Stuttgart

Member since 19 Januar 2007

Dr. Helga Thaler Ausserhofer

Economic adviser and tax consultant

Former Member of the Italian Senate

Member since 24 März 2018

S.D. Johannes Fürst zu Waldburg-Wolfegg-Waldsee

Waldburg-Wolfegg-Waldsee Consortium

Member since 17 Dezember 1998

I.k.H. Mathilde Fürstin von Waldburg-Zeil

Member since 19 September 1997